Demand Generation ei ole uusi juttu. Se vain kadotettiin B2B-markkinoinnista, kun kaikki keskittyminen laitettiin puhtaasti liidigenerointiin - ja se ei vain ole aina niin hyvä juttu. Kuten nimikin sen kertoo, markkinoinnin tehtävä on luoda kysyntää, jotta voidaan myydä.
Markkinoinnin fokus ei voi olla siinä, että liidejä luodaan älytön määrä, koska siitä ei ole kenellekään mitään iloa. Markkinoinnin ensisijainen tehtävä on luoda kiinnostusta ja kysyntää, jonka tavoite on myynnin kasvattamisessa. Liidimäärä ja myynnin kasvattaminen eivät ole synonyymejä.
Demand Generation ottaa huomioon koko markkinointiprosessin sieltä ihan alusta saakka, kunnes potentiaalinen asiakas menee myynnin hoiviin. Kuten markkinoinnin, myös "Demgenin" tehtävä on saada kohderyhmä kiinnostumaan ensin aihepiiristä ja sen jälkeen yrityksestäsi sekä sen ratkaisuista.
Useimmiten markkinoinnin haasteet ovat aidosti ja oikeasti muualla kuin liideissä.
Noh, missä ne sitten ovat?
Muun muassa siellä, ettei yrityksellä ole tarpeeksi bränditunnettuutta kohderyhmänsä edessä, jotta liidigenerointi olisi oikeasti arvokasta tekemistä myös myyjien näkökulmasta.
Tämän takia Demgen on älyttömän hyvä työkalu siihen, että markkinointia tehdään oikeaan suuntaan ja siinä korjataan niitä asioita, jotka ovat oikeasti haasteita.
Jos edellä olevat asiat kolahtivat, meillä on aina aikaa sparrata kanssasi markkinoinnista - ilman minkään sortin sitoutumista meihin.
Markkinointi ja myynti ovat ajatuspelejä, jonka takia sparrailu on todella tärkeää.
Ota siis meihin yhteyttä ja sparrataan kimpassa! Jos sparrauksen jälkeen vaikuttaa siltä, että meistä on teidän markkinointiinne apua, me kyllä autamme.
SOITA MEILLE
+358 45 137 3886
Tai laita meille viestiä lomakkeella. Vastaamme mahdollisimman nopeasti mutta viimeistään seuraavana arkipäivänä.
Psst. yhteyden ottaminen ei sido sinua mihinkään! 🤩